fbpx
loader image

Zamek z piasku i obowiązki domowe, czyli zabawy sensoryczne na lato Fotogaleria Informacje Oferta Opinie Kontakt

< Wróć do inpiracji

Zamek z piasku i obowiązki domowe, czyli zabawy sensoryczne na lato

dziecko rysuje nogą po piasku

Co mają ze sobą wspólnego zamek z piasku, chlapanie i obowiązki domowe? Wszystkie świetnie sprawdzają się jako zabawy sensoryczne na lato!

Lato to czas odpoczynku, zabawy i ładowania baterii. Ale warto pamiętać także o nauce. A dzieci najlepiej uczą się przez zabawę. I nie mamy to na myśli siedzenia nad książkami i „zakuwania”, ale naukę poprzez dotyk, dostarczanie różnorodnych bodźców sprzyjających rozwojowi i poszerzanie doznań. A lato nadaje się do takich zabaw idealnie. Poznaj naszą listę zabaw sensorycznych na lato.

Kiedy w grę wchodzą ćwiczenia z zakresu integracji sensorycznej, z pomocą przychodzi nam cała masa, bardziej lub mniej, specjalistycznych gadżetów, które możemy kupić, by pomóc dziecku prawidłowo rozwijać zmysły. Jednak w tym całym zgiełku i natłoku marketingowych przechwałek zapominamy o tym, że integrację sensoryczną możemy wspierać także, używając tego, co mamy wokół siebie.

Piasek, woda i przygoda

Piasek

Zastanawiasz się, dlaczego maluchy tak lubią przesiadywać w piaskownicy? Być może lepiej niż my zdają sobie sprawę z faktu, że piasek jest rewelacyjnym (i mocno niedocenianym) materiałem do zabaw sensorycznych. Już jego zwykłe przesypywanie, tworzenie z niego budowli czy zakopywanie i szukanie rozmaitych przedmiotów mocno oddziałuje na zmysły.

Jakie zabawy sensoryczne na lato z udziałem piasku proponujemy?

 • turlanie się w piasku
 • zasypywanie stóp, nóg, dłoni
 • „pieczenie” piaskowych wypieków
 • budowle piaskowe
 • budowanie labiryntu z piasku
 • ukrywanie i poszukiwanie skarbów

Ale piaskiem można się także bawić w domu. Może on być jednym z budulców ścieżki sensorycznej albo sypkiej tablicy, na której dziecko może rysować i pisać do woli (taką tablicę można zrobić ze stolnicy lub dużej deski kuchennej, piasku, mąki lub kaszy manny).

Za to, kiedy nie masz piasku, a potrzebujesz go do zabaw sensorycznych, możesz przygotować piasek kinetyczny. Tak, wcale nie musisz go kupować, a jego wykonanie jest dziecinnie proste. Wystarczy, że zmieszasz ze sobą mąkę kukurydzianą (tyle, ile chcesz mieć piasku) i olej spożywczy lub oliwkę dla dzieci – ten drugi składnik dodajesz powoli, aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Z takiego piasku dziecko może lepić, budować, przesypywać go, przesiewać, ugniatać…

zabawy sensoryczne piasek

Woda

Zabawy sensoryczne na lato z udziałem wody to prawdziwy hit. Nie tylko wspierają rozwój dziecka i wspomagają integrację sensoryczną, ale też są świetną rozrywką, no i pomagają się schłodzić, kiedy na dworze upał. Tu dozwolone jest prawie wszystko:

 • pływanie i pluskanie się w baseniku z wodą (albo w jeziorze, rzece, basenie – ważne, by bezpiecznie i pod opieką!)
 • chlapanie
 • tupanie w wodzie
 • wyławianie z wody piłeczek lub innych zabawek sitkiem
 • rzut do celu – celem może być pływające po wodzie koło ratunkowe, a zadaniem dziecka jest rzucanie do niego piłeczek lub innych zabawek
 • bitwa na balony wodne
 • przelewanie wody z użyciem wiaderek, kubeczków, sitek, lejków, etc.
 • zabawy z lodem

zabawy sensoryczne woda

Zabawy na powietrzu

Kiedy pogoda jest ładna, warto byście spędzali jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. Zabaw sensorycznych, w które możecie się wtedy bawić, jest całe mnóstwo. Możecie, na przykład, bawić się piórkiem, na które dmuchasz tak, by nie spadło na ziemię. Albo podrzucasz je, a dziecko ma je złapać.

Możecie skakać niczym żabki, chodzić po krawężniku jak po linie, biegać, skakać na skakance, grać w gumę, w klasy, huśtać się, kręcić się, chodzić tyłem, wspinać się na drzewa… Brzmi znajomo? Tak, większość tych rzeczy to nasze „normalne” zabawy z dzieciństwa!

Na nudę i niepogodę

A co, jeśli pogoda się popsuje i pokrzyżuje Wam plany wyjścia do parku czy na plac zabaw? Czy to oznacza, że jesteście skazani na nudę? Nie!

Możecie zrobić sobie wspomnianą już sypką tablicę, tor przeszkód z poduszek, krzeseł, etc. albo własnej roboty gniotki.

Jak zrobić gniotka? Będziesz potrzebować balonika, lejka i mąki ziemniaczanej. Wystarczy, że wsypiesz mąkę do środka balona i mocno zawiążesz. Powstaje z tego idealny gniotek antystresowy! Dla dziecka ekscytujące może być już samo jego przygotowywanie. Przesypywanie mąki, zabawa lejkiem i efekt końcowy. Fajnie jest obserwować dziecko, które zachwyca się takimi drobiazgami.

Jeśli akurat macie w domu płyn do soczewek, klej szkolny w płynie i piankę do golenia, możecie także stworzyć glutka, czyli slime. Dzieciaki to uwielbiają, a i Ty będziesz mieć z tym sporo frajdy!

zabawy sensoryczne na lato slime

Przedmioty codziennego użytku

Do zabaw sensorycznych na lato (i nie tylko!) można wykorzystać wiele przedmiotów codziennego użytku. Na przykład puste butelki, które świetnie posłużą do wykonania grzechotek czy butelek sensorycznych. Można do nich wrzucić makaron, kasze, ryż, guziki i tak dalej.

Karton po butach z wyciętą w wieczku dziurą mieszczącą dziecięcą rączkę stanie się świetnym pudełkiem zgaduj-zgadula, pojemniczki z zamknięciem posłużą jako dźwiękowe memory (można też użyć papierowych kubeczków, a wieczka zrobić np. z gazet przyklejonych klejem – zabawa polega na wsypywaniu do środka różnych produktów, np. ryż, kasz, makaron, a następnie, na podstawie wydawanego dźwięku, odgadywaniu par pojemniczków z tym samym produktem).

Doskonałym sposobem na stymulację zmysłów jest także zabawa w gotowanie. Dziecko może towarzyszyć Ci w kuchni podczas przygotowywania posiłków, co nie tylko wzmocni Wasze więzi, ale także da maluchowi szansę na poznawanie nowych smaków, zapachów czy struktur. A jeśli Twój brzdąc podchwyci zabawę w gotowanie, kto wie, może zażyczy sobie kulinarnych urodzin?

Po wspólnych szaleństwach w kuchni nie zapominajcie o sprzątaniu! Tak się bowiem składa, że codzienne czynności, takie jak zmywanie, zamiatanie, ładowanie prania do i z pralki oraz inne domowe obowiązki to doskonałe zabawy sensoryczne! I to wcale nie są żarty!

zabawy sensoryczne pranie

 

A kiedy już się zmęczycie tą zabawą połączoną z nauką, w przerwie, choć także jako stymulacja zmysłów (smaku, węchu, wzroku, a nawet dotyku), polecamy wybrać się z pociechą na lody. Powiedzmy, że ich jedzenie zalicza się do zabaw sensorycznych na lato! 😜

Obserwuj nas na Facebooku, gdzie będziemy tworzyć listę najlepszych miejsc w Warszawie na diagnozę i ćwiczenia wzmacniające integrację sensoryczną u dzieci.

 

zdjęcia: pexels.com, unsplash.com, freepik.com