fbpx
loader image

Urodzinki eco-friendly w Warszawie Fotogaleria Informacje Oferta Opinie Kontakt

Urodzinki eco-friendly w Warszawie

Urodzinki eco-friendly – da się takie zorganizować w Warszawie?

Urodzinki dla dziecka kojarzą nam się z mnóstwem kolorów, balonów, plastikowych ozdób i tak dalej. Rodzice często stawiają na ilość i krzykliwość, bo dzieciakom ma się podobać, a poza tym, takie urodziny to tylko raz w roku. Ale spójrzmy na to z innej strony. Ekolodzy już od jakiegoś czasu apelują o zdrowy rozsądek i ratunek dla naszej planety. Kolejne, w tym młodzieżowe, strajki klimatyczne i doniesienia naukowców dają do myślenia. A może dałoby się tak i te urodzinki jakoś do tego dostosować? Zrobić je, powiedzmy, bardziej eco-friendly?

Chodzi oczywiście o to, by swoim działaniem jak najmniej zanieczyścić środowisko. Jeśli decydujesz się organizację przyjęcia urodzinowego dla dziecka, zrób to tak, by zostało po nim, jak najmniej śmieci, by używać rzeczy, które nie są jednorazowe (a jeśli są, niech będą biodegradowalne lub nadają się do recyclingu).

Tylko czy przy urodzinach rzeczywiście da się to zrobić i nie stracić przy tym dziecięcej radości z imprezy? Jasne, że się da! Sprawdź nasze patenty na urodzinki eco-friendly!

Zastawa i dekoracje na urodzinki eco-friendly

Myślisz urodzinki i widzisz pomieszczenie udekorowane kolorowymi balonami i girlandami. Na stole zastawa z dziecięcymi motywami (najlepiej z bajki, która akurat jest na czasie), w tym jednorazowe kubeczki, talerzyki, widelczyki… Najczęściej plastikowe. Plus jest taki, że po skończonej zabawie wszystko ląduje w koszu na śmieci, a Ty nie masz żadnych zmartwień. No, może poza powolną (a może wcale nie taką wolną) degradacją środowiska.

Głowa do góry! Plastikowe girlandy z powodzeniem możesz zastąpić papierowymi, a jeśli nie chcesz rezygnować z balonów, bo przecież dzieci je kochają, poszukaj takich, które zostały wykonane z naturalnej gumy, pochodzącej z drzewa kauczukowego. Takie baloniki są biodegradowalne, więc masz o jedno zmartwienie mniej. ?

balony na urodzinki eco-friendly

Nam udało się takie znaleźć tutaj: https://fairtrend.pl/.

A co z zastawą stołową? Nie musisz podawać dzieciom jedzenia i picia w porcelanie, by wyprawić urodzinki eco-friendly. Wystarczy, że sięgniesz po kubeczki i talerzyki wykonane z papieru. Ilość wzorów i kolorów jest taka, że z pewnością znajdziesz coś, co będzie odpowiadało i małemu jubilatowi, i Tobie. Na przykład tutaj: https://www.partybox.pl/.

Ale papier to nie wszystko. Na rynku pojawiło się mnóstwo ciekawych rozwiązań, oczywiście eko. Na przykład w kwestii słomek. Są papierowe albo bambusowe. O wielorazowych już nawet nie wspominamy, bo to niekoniecznie dobre rozwiązanie na dziecięce urodziny.

I taka mała podpowiedź od nas – dzieciaki odstawiają swoje kubeczki, talerzyki i łyżeczki byle gdzie? Podpiszcie je zwykłym markerem – każde dziecko będzie pilnowało swojego zestawu. Młodszym dzieciakom, nieumiejącym jeszcze czytać, można coś narysować. ?

podpisane kubeczek i łyżeczka na urodzinki eco-friendly

Podobnie rzecz ma się ze sztućcami – zamiast plastikowych zaopatrz się w te zrobione z drewna. Są o wiele ładniejsze i trwalsze niż plastikowe. Warto podpisać gościom ich kubeczki i łyżeczki, chociażby po to, aby każdy miał swój oznaczony i nie brał kolejnego kubeczka, który po kilkunastu sekundach po użyciu wyląduje w koszu na śmieci. Ponadto dzieci uczą się czytać i pilnować swoich rzeczy.

                              sztućce na urodzinki eco-friendlyurodzinki eco-friendly talerzyk z ciastem

Możesz też nieco bardziej zaszaleć i kupić naczynia zrobione z trzciny cukrowej albo z liści palmowych. Na przykład na stronie: https://www.bionaczynia.pl/. Są też takie wykonane ze skrobi kukurydzianej lub z otrąb. Pamiętaj: kupuj świadomie, kupuj z głową, kupuj mądrze.

Gdy po przyjęciu zostanie ci ciasto, owoce i inne przysmaki z imprezki przygotuj gościom (chociażby na ta drewnianych talerzykach) paczuszki do domu. Dzięki temu nie wyrzucasz jedzenia i nie generujesz kolejnej góry śmieci.

A dekoracje tortu, babeczek i tak dalej? Ślicznie wyglądają takie zrobione z drewna i papieru, np. takie z sklepu Pan Talerzyk.

dekoracje na urodzinki

Idealny tort na urodzinki eco-friendly

O tym, czy tort urodzinowy dla dziecka upieczesz sama, czy go zamówisz, oczywiście zdecydujesz sama. A dobrych cukierni masz w Warszawie pod dostatkiem – podpowiedzi znajdziesz na naszej tortowej mapie Warszawy. Ale czy takie torty mogą być eco-friendly? Tak, jeśli zdecydujesz się na wypieki wegańskie. My znalazłyśmy sklepokawiarnię Eco Chef, zlokalizowaną na warszawskim Wilanowie. To miejsce wolne od cukru, a ich torty wyglądają tak, że ślinka cieknie!

Gdzie zorganizować takie urodzinki eco-friendly?

To odwieczne pytanie rodziców – gdzie zorganizować dziecięce urodziny – w domu, czy może w jakiejś Sali zabaw? Jeśli masz ogród, a impreza wypada wiosną, latem lub wczesną jesienią, możesz urządzić przyjęcie pod chmurką. Ba, możesz nawet wynająć na ten czas eko meble, na przykład takie zrobione z palet. Wyglądają śliczne, a po imprezie nie musisz się martwić, co z nimi zrobić. Na tym polega urok wynajmu! ? Tego typu mebelków szukaj np. tutaj: https://eventowemeble.oferteo.pl/.

meble urodzinki eco-friendly

Natomiast jeśli zdecydujesz się na lokal, na przykład salę zabaw, dowiedz się wcześniej, czy organizator jest przyjazny środowisku. Dopytaj, między innymi, czy zastawa może nie być plastikowa. My znalazłyśmy takie miejsce w Warszawie – to Inca Play w Blue City. To miejsce przeszło kompletną metamorfozę i teraz jest naprawdę fajne, a do tego posiada instalację ekolas!

inca play Blue City urodzinki

A może i eko prezenty na urodzinki eco-friendly?

Prawdą jest, że cała masa zabawek dla dzieci to plastik. W dodatku często są to rzeczy praktycznie jednorazowe, które szybko nudzą dzieciaki, szybko się psują i lądują w koszu. Dlatego warto rozsądnie podejść do wyboru prezentu urodzinowego dla dziecka. Na rynku dostępnych jest mnóstwo wartościowych i pięknych zabawek z drewna. Poza tym prezent nie zawsze musi być materialny. Czy wiesz jaką frajdę sprawisz maluchowi, zabierając go, na przykład, na pokaz do manufaktury lizaków lub czekolady? Vouchery na tego typu atrakcje znajdziesz na stornach typu https://www.wyjatkowyprezent.pl/.

 

Widzisz, da się zorganizować urodzinki w stylu eco-friendly. Trzeba tylko chcieć. A może masz swoje własne patenty?

 

zdjęcia: freepik.com, zasoby własne, pantalerzyk.pl, eventowemeble.oferteo.pl, incaplay.pl