fbpx
loader image

Wybieramy wakacyjne ubezpieczenie dla dzieci Fotogaleria Informacje Oferta Opinie Kontakt

< Wróć do inpiracji

Wybieramy wakacyjne ubezpieczenie dla dzieci

wakacyjne ubezpieczenie dla dzieci koło ratunkowe dryfujące po wodzie

Mówi się, że przezorny zawsze ubezpieczony, czyli wakacyjne ubezpieczenie dla dzieci

A dzisiejszy tekst będzie właśnie o ubezpieczeniach, a konkretnie o wakacyjnych ubezpieczeniach dla dzieci. Zastanowimy się, po co je wykupować, a jeśli już, jakie wybrać. Zerknij na nasze zestawienie.

Po co mi wakacyjne ubezpieczenie dla dzieci?

Bo nigdy nie przewidzisz wszystkiego, a po co się martwić na zapas? Ale, żeby dokładnie odpowiedzieć sobie na to pytanie, sprawdźmy, co oferują typowe ubezpieczenia tego typu. Najczęściej są to:

  • zabezpieczenie w razie następstw nieszczęśliwych wypadków gwarantujące wypłatę za uszczerbek na zdrowiu,
  • pokrycie kosztów leczenia w przypadku wyjazdów zagranicznych,
  • ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej – to jest ważne z punktu widzenia rodziców, ponieważ zapewnia pokrycie kosztów szkód wyrządzonych przez dziecko (dotyczy zarówno szkód na mieniu, jak i na osobach trzecich),
  • ochrona bagażu (wypłata w razie uszkodzenia, zgubienia, lub kradzieży),
  • ubezpieczenie sportowe (dotyczy sportów takich jak jazda konno, nurkowanie z aparatem tlenowym, sporty motorowe, np. quady, śnieżne skutery i motorowodne, np. jak np. skutery i narty wodne, motorówki, rafting, czy wspinaczka skałkowa i wysokogórska,
  • ochrona sprzętu sportowego.

Zatem ubezpieczenie przydaje się nie tylko, gdy dziecko zachoruje, ulegnie wypadkowi, zgubi bagaż ale nawet, gdy nabroi. Zwłaszcza w kwestiach zdrowotnych warto wykupić polisę przy wyjazdach zagranicznych.

krzyczaca dziewczynka na żółtym tle

A NNW? Nie wystarczy?

NNW, czyli ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, to chyba jedno z najbardziej znanych rodzajów ubezpieczenia osobowego. Być może jest Ci znane z uwagi na ubezpieczenia szkolne lub przedszkolne Twoich pociech. Co warto o nim wiedzieć?

Po pierwsze, zapewnia pomoc dla dziecka nie tylko w czasie zajęć edukacyjnych, a w razie wypadku, dziecko otrzyma odszkodowanie za trwały uszczerbek na zdrowiu (gdzie szkoda oceniana jest na podstawie tabeli świadczeń, odszkodowanie zaś jest zgodne z ustalonym procentem uszczerbku na zdrowiu). Działa również w przypadku uczestnictwa dzieci w koloniach i półkoloniach.

Niby fajnie, ale trzeba pamiętać, że takie szkolne ubezpieczenia grupowe mają najczęściej bardzo niskie sumy ubezpieczeń, mogą mieć wiele wyłączeń odpowiedzialności. No i takie polisy najczęściej obowiązują wyłącznie na terenie Polski.

Dobrze jest więc traktować polisę NNW dziecka jako element ubezpieczenia, a na wakacyjne wyjazdy dokupić dla niego bardziej rozbudowaną opcję.

dziecko ze złamaną nogą

Ale przecież jest jeszcze ubezpieczenie zdrowotne?

Fakt, aby zwiększyć ochronę dziecka podczas zagranicznych wyjazdów, warto wyrobić mu EKUZ, czyli Europejską kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jest to darmowe i przysługuje każdemu dziecku zgłoszonemu do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny, podopieczny instytucji lub uczeń.

Co da Ci EKUZ? Sprawi, że jeśli Twoje dziecko ulegnie wypadkowi lub zachoruje za granicą, będzie traktowane przez służby medyczne jako obywatel kraju, w którym przebywa. Oznacza to darmowe świadczenia, z których bezpłatnie korzystają dzieci z tego państwa. Są jednak ograniczenia terytorialne, a EKUZ obowiązuje na terenie państw Unii Europejskiej, Islandii, Liechtensteinu, Norwegii oraz Szwajcarii. No i może się zdarzyć, że niektóre świadczenia zdrowotne są przynajmniej częściowo płatne, co oznacza, że i Ty, nawet mimo posiadania karty EKUZ, będziesz musiała zapłacić.

Pamiętaj także, że karta nie pokryje innych kosztów, np. przyjazdu rodzica do dziecka, które jest hospitalizowane poza granicami Polski.

Ja się nie martwię – ubezpiecza nas biuro podróży!

Jeśli korzystasz ze zorganizowanego wypoczynku i zagraniczną podróż kupujesz w biurze podróży, zapewne w cenie masz także ubezpieczenie. Sprawdź jednak dokładnie jego warunki. Okazuje się bowiem, że takie polisy grupowe to najczęściej ubezpieczenia z minimalnymi sumami gwarantowanymi i niepełnym zakresem. Może się okazać, że to, co ewentualnie otrzymasz, nie wystarczy nawet na pokrycie pełnych kosztów leczenia, jeśli takie się zdarzy.

wakacyjne ubezpieczenie dla dzieci, dzieci bawią się na plaży

A zatem dodatkowe wakacyjne ubezpieczenie dla dziecka?

Jeśli chcesz mieć wszystko pod kontrolą i nie przejmować się tym, co może się wydarzyć, faktycznie, warto wykupić ubezpieczenie turystyczne. Jego podstawą jest ubezpieczenie kosztów leczenia, a uzupełnione (o ile to dokupisz) o świadczenia assistance (to pokryje koszt przyjazdu do chorego dziecka), ubezpieczenie bagażu, OC, ochrona sprzętu sportowego czy ubezpieczenie dla uprawiających sport. Wszystko zależy od tego, jaki wyjazd czeka Twoje dziecko lub Waszą rodzinę.

Ale jaką polisę wybrać?

Ważne jest to, że aby oszczędzić Twój czas wakacyjne ubezpieczenie dla dziecka możesz kupić przez Internet, nie wychodząc z domu. Co do cen, polisę na dwutygodniowy wyjazd do Grecji dla swojej pociechy możesz kupić w przedziale cenowym 30 zł – 300 zł. Im wyższa opłata, tym większa suma ubezpieczenia i więcej objętych świadczeń. Do wyboru masz, między innymi:

wakacyjne ubezpieczenie dla dzieci dziewczynka robiąca zdjęcie

Przy okazji warto też wspomnieć o bardzo fajnej akcji PZU Pomoc SA. Chodzi o Wakacje z PZU Bezpieczne dziecko. Otóż pod koniec maja ten ubezpieczyciel zaoferował bezpłatne objęcie dzieci polisą od następstw nieszczęśliwych wypadków do końca wakacji, czyli do 1 września. Co ważne, polisa działa na całym świecie i to 24 godziny na dobę! Warto wyglądać takich akcji w przyszłym roku. A kto wie, może i inni ubezpieczyciele pójdą za przykładem PZU?

 

A Ty, korzystasz z tego typu ubezpieczeń? Co jest dla Ciebie najważniejsze?

 

zdjęcia: freepik.com