fbpx
loader image

#chcębyćeko, czyli jak mamapozycza.pl zmienia świat Fotogaleria Informacje Oferta Opinie Kontakt

< Wróć do inpiracji

#chcębyćeko, czyli jak mamapozycza.pl zmienia świat

mamapozycza.pl Katarzyna Bielazik i Katarzyna Moryc

#chcębyćeko, czyli jak mamapozycza.pl zmienia świat i zaraża pozytwną energią

#chcębyćeko. Pewnie widziałaś ten lub podobny hasztag w ostatnim czasie? Bycie eko jest bardzo na topie. Kupujemy bio żywność, przywiązujemy wagę do składu kosmetyków, których używamy, do rzeczy, którymi się otaczamy, zwracamy uwagę na to, gdzie i jak są produkowane. I bardzo dobrze, bo nasze wymagania zmieniają zachowania producentów i zmuszają ich do polepszania jakości swoich produktów.

W byciu minimalistką, kobietą bio, czy eko wcale nie chodzi o wywracanie swojego dotychczasowego życia do góry nogami, ale o robienie małych rzeczy konsekwentnie i w zgodzie ze sobą. To zazwyczaj te małe, codzienne rzeczy finalnie dają duży efekt. Uwierz nam, wcale nie trzeba wyrzekać się wszystkiego, ale wystarczy bardziej refleksyjnie korzystać z tego, co daje nam dzisiejszy świat.

My, własnym przykładem, chcemy pokazać, że można być eko, właśnie nie kupując, wszystkiego jak leci, ale z rozwagą i odpowiedzialnością. Właśnie po to stworzyłyśmy serwis, który daje dostęp do bazy produktów dla dzieci, które można wynająć, przetestować i pobyć z nimi sprawdzając, czy faktycznie są nam potrzebne.

Właśnie z potrzeby użycia i potrzeby sprawdzenia dwuosobowego wózka na wycieczce do Rzymu zrodził się serwis mamapozycza.pl.

Poznaj naszą historię.

Sharing economy to hasło znane i lubiane, ale w naszym serwisie nie wynajmiesz hulajnogi, samochodu, czy mieszkania kupionych specjalnie pod wynajem, ale rzeczy po dzieciach, które zalegają u jednych i są wynajmowane innym rodzicom po sąsiedzku, lokalnie. Rzeczy dobrej jakości i rzeczy, które śmiało pożyczyłabyś najlepszej przyjaciółce. Takie podejście i taki właśnie model ma swoje znaczenie i właśnie dlatego jest eko.

Dzięki możliwości wypróbowania niektórych produktów dla dzieci, których używa się bardzo krótko, masz możliwość świadomej rezygnacji z pewnych zakupów, albo upewnienie się, że ta dana rzecz jest niezbędna i kupujesz ją, bo potrzebujesz i wtedy często czujesz dużo większe zadowolenie. Takie podejście prowadzi zazwyczaj do tego, że w domu masz mniej rzeczy, ale lepszej jakości, lepiej dopasowanych do ciebie i twoich potrzeb. Zazwyczaj zostajesz z poczuciem dobrze wydanych pieniędzy, na których zarobienie potrzebowałaś przecież czasu, który musiałaś spędzić na pracy, a nie na zabawach z dziećmi.

Potrzeba matką wynalazku

– „Wybierałam się z dziećmi w podróż do Rzymu i na ten wyjazd potrzebowałam podwójnego wózka dla mojej dwójki małych wtedy dzieci. Zaczęłam więc rozpytywać znajomych, szukać w Internecie, komisach, ale okazało się, że nikt mi go nie pożyczy, że żadna firma nie oferuje takiej usługi. Koniec końców, kupiłam wózek, którego po powrocie w ogóle nie używałam i jeszcze miałam trudność, aby sprzedać go w sensownej cenie. Ta sytuacja dała mi jednak do myślenia” – Katarzyna Bielazik, pomysłodawczyni serwisu.

Prawda jest taka, że mamapozycza.pl to serwis, który zrodził się z potrzeby chwili. Skoro są rodzice, głównie mamy, którzy trzymają sprzęt po swoich dzieciach, m.in. wózki, foteliki samochodowe, łóżeczka turystyczne, nosidła i tym podobne, to dlaczego nie mogliby na tym skorzystać i oni, i inni rodzice?

Mamapozycza.pl rusza zmieniać świat!

– „Chcemy nauczyć ludzi lepiej wykorzystywać rzeczy, które już posiadają. Chcemy im pokazać, że fajnie jest się cieszyć z korzystania z danych zasobów, ale niekoniecznie trzeba je do tego posiadać. Mamy nadzieję, że nasze działania pomogą zmienić świat. Naszym motto jest hasło „sharing is caring”. Bo w końcu warto się dzielić!” – Katarzyna Moryc, współzałożycielka serwisu.

serwis mamapozycza.pl

Jak to działa?

Zasada działania jest bardzo prosta.

Masz coś, czego na co dzień nie używasz, ale co mogłoby się przydać innym? Na przykład łóżeczko turystyczne, którego nie chcesz się pozbyć, bo może jeszcze kiedyś się przyda (jeśli nie Wam, to Twojej siostrze, przyjaciółce, etc.), a które leży, gdzieś głęboko w szafie i zajmuje miejsce. Zakładasz konto w serwisie, dodajesz swoje łóżeczko, wrzucasz opis, lokalizację, zdjęcia, ustalasz cenę, za którą chcesz je wynajmować (w serwisie działa fajny algorytm, który podpowiada ile wziąć za wynajem każdego przedmiotu). Możesz także zaznaczyć w kalendarzu daty, w których nie chcesz lub nie możesz wynająć rzeczy, bo ty właśnie używasz. Publikujesz i gotowe. Teraz wystarczy poczekać, aż znajdzie się ktoś zainteresowany wynajmem.

A może to Ty chcesz coś pożyczyć, na przykład na dwutygodniowy wyjazd w góry przydałoby Ci się nosidło dla malucha? Warto wydać na nie kilkaset złotych? Jeśli na co dzień nie używasz takich przedmiotów, w zupełności wystarczy Ci jego pożyczenie. Szukasz więc w serwisie pasującej oferty, wybierasz w kalendarzu termin, w jakim potrzebujesz danej rzeczy i po dosłownie jednym kliknięciu Twoja rezerwacja zostaje wysłana. Osoba, która wynajmuje dany przedmiot, akceptuje ją i kontaktuje się z Tobą w celu ustalenia szczegółów odbioru i zwrotu.

To naprawdę działa i często mocno odciąża kieszeń, a także nie dopuszcza do zbytniego zagracania domu czy mieszkania. Skoro potrzebujesz czegoś tylko na chwilę, nie musisz tego kupować i już! Proste, prawda?

Serwis ma jeszcze jedną zaletę. Masz możliwość przeglądania ofert w Twojej okolicy, dzięki czemu masz szanse poznać inne mamy, które mieszkają po sąsiedzku i być może nawet macie dzieci w podobnym wieku. Jako założycielki mamapozycza.pl już niejednokrotnie byłyśmy świadkami powstawania przyjaźni, które wychodzą poza ramy parków i piaskownic.

Trudne początki

Choć serwis powstał, by zapełnić niszę na polskim rynku, okazało się, że polskie mamy chyba jeszcze nie były na to gotowe. Nadal wolały kupować niż pożyczać, czy to z obawy o zniszczenie sprzętu, czy po prostu z przyzwyczajenia lub chęci posiadania.

Całe szczęście, świat się zmienia i idzie do przodu. Obecnie możemy obserwować całą masę eko-trendów i coraz większego zainteresowania ideologiami less waste czy zero waste. Wzrost świadomości, że z naszą planetą nie dzieje się najlepiej i że to my musimy coś zrobić, by ją ratować, widzimy także w serwisie. Pojawia się coraz więcej ofert, a liczba użytkowników stale wzrasta. Oczywiście, chciałybyśmy, by była i 10 razy taka, ale cieszymy się, że trend jest rosnący.

Ideę serwisu doceniają także rozmaite organizacje, a my pojawiamy się w kolejnych rankingach.

Start-up Pozytywnego Wpływu Udało nam się trafić, między innymi, na listę Startupów Pozytywnego Wpływu tworzoną przez Koźmiński Business Hub oraz Dziennik Gazeta Prawna, do 9 edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie organizowanego przez magazyn BRIEF, a w lipcowym numerze My Company Polska jesteśmy wymieniane wśród 20 firm, które zmieniają świat. I to w doborowym towarzystwie!

 

 

My Company PolskaMy Company Polska My Company Polska

 

 

 

 

 

Trzeba przyznać, że to dodaje skrzydeł. Czujemy, że nasza praca faktycznie ma sens. Że to coś więcej niż tylko puste słowa i nasze marzenia. To się naprawdę dzieje!

Przy okazji mogłyśmy też przeżyć coś niesamowitego i poczuć się wyjątkowo, ponieważ udało nam się zorganizować biznesową sesję zdjęciową. Profesjonalnie zajęły się nami dziewczyny z Wuka Studio, Weronika Kuźma – za obiektywem oraz Magda Kobus – make-up artist. Zabawy było co niemiara, a efekt końcowy powala (przynajmniej nas)!

Wiesz, każda kobieta powinna sobie czasem coś takiego zafundować.

mamapozycza.pl Katarzyna Bielazik i Katarzyna Moryc

I jak Ci się podoba nasz pomysł na zmianę przyzwyczajeń? Znałaś już wcześniej serwis mamapozycza.pl? Może znajdziesz tam coś dla siebie albo wstawisz jakiś przedmiot, którym chcesz podzielić się z innymi rodzicami? Skoro i tak się kurzy, może przynajmniej trochę na siebie zarobi? 🙂

zdjęcia: zasoby własne